تبلیغات
بهائیت و روسیه - سایه، روشن (تحلیل روابط چهارصد ساله ایران و روسیه)
 
 


<-BlogDescription->

سایه، روشن (تحلیل روابط چهارصد ساله ایران و روسیه)
 سایه، روشن تحلیل روابط چهارصد ساله ایران و روسیه


 در طول سالیان متمادی روابط  پرفراز و نشیبی داشته و دارند که عمدتاً تحت تاثیر تعاملات سیاسی این دو کشور با عثمانی، فرانسه، انگلیس و آمریکا دچار شدت و ضعف می شد.در این سلسله مقاله روابط ایران و روسیه را از دوران صفویه آغاز كرده و ادامه می دهیم. بدون شك روسیه جنایات بزرگی را علیه ملت ایران و اسلام و تشیع مرتكب شده است.

دوره صفویه

 ارتباط ایران با کشورهاى اروپائى و همچنین کشورهاى همسایه از طریق روابط سیاسى و بازرگانى از عصر صفوى قوت گرفت. هر یک از دول اروپائى سعى مى‌کردند با علایق مشترکى مانند تجارت با ایران با تضعیف دولت عثمانى و با اتخاد با ایران باب روابط را بگشایند
.................................                       ادامه مطلب             ............................................
 سایه، روشن تحلیل روابط چهارصد ساله ایران و روسیه ایران و روسیه

 در طول سالیان متمادی روابط  پرفراز و نشیبی داشته و دارند که عمدتاً تحت تاثیر تعاملات سیاسی این دو کشور با عثمانی، فرانسه، انگلیس و آمریکا دچار شدت و ضعف می شد.در این سلسله مقاله روابط ایران و روسیه را از دوران صفویه آغاز كرده و ادامه می دهیم. بدون شك روسیه جنایات بزرگی را علیه ملت ایران و اسلام و تشیع مرتكب شده است.

دوره صفویه

 ارتباط ایران با کشورهاى اروپائى و همچنین کشورهاى همسایه از طریق روابط سیاسى و بازرگانى از عصر صفوى قوت گرفت. هر یک از دول اروپائى سعى مى‌کردند با علایق مشترکى مانند تجارت با ایران با تضعیف دولت عثمانى و با اتخاد با ایران باب روابط را بگشایند.
روابط ایران با کشورهاى همسایه مانند روسیه و عثمانى بیشتر داراى جنبه‌هاى سیاسى و نظامى بود تا بازرگانى و نقطه عطف این روابط سیاسى در برخوردهاى متقابلى بود که در مناطق مرزى به‌ویژه نواحى غرب و شمال‌غربى به‌وجود مى‌آمد. نخستین روزنه روابط ایران و روسیه در دوره صفوی از طریق پیام رسانی كمپانی مسكووی برای شاه طهماسب صفوی و ملکه انگلیس صورت گرفت.
 آنتونی جكینسون نام نخستین نماینده كمپانی مسكووی یا كمپانی روسیه بود كه به همت انگلستان و در آرخانگل تاسیس شده بود. جكینسون حامل دو نامه یكی برای ایوان مخوف، تزار روسیه و دیگری شاه طهماسب، پادشاه ایران بود. در سفر بعدی جكینسون، شاه تحت تاثیر مشاوره‌های عبدالله خان استاجلو، فرماندار شیروان، به ضرورت رابطه با كشور‌های دیگر برای شكوفایی تجارت در ایران پی برده بود و امتیازات تجاری مهمی به كمپانی مسكووی نیز داد، این سرآغاز رابطه با روسیه است. در سال 973 هـ ق یعنی چهار سال پس از سفر جكینسون به ایران، هیاتی به ریاست آرتور ادواردز از هشترخان عازم ایران ‌شدند.
 در این ملاقات ضمن استقبال از فعالیت‌های شركت مسكووی در ایران دستور معافیت این شرکت از محدودیت های گمركی و راهداری را صادر کرد. در دوره های بعدی با توجه به گسترش دست اندازی های عثمانی به مرزهای شمال غربی کشور، تحرکات سیاسی دربار سلطان محمد خدابنده را در پی داشت و او سفیری به نام‌ هادی‌بیگ را به دربار روسیه فرستاد و به منظور مقابله با تهدیدات عثمانی حتی حاضر به واگذاری برخی امییازات سیاسی از جمله هبه کردن باکو و دربند به روسیه نیز شد. بنابراین، این نخستین بار بود که شاهان ایران به خودی خود با هدیه شهرهای مرزی، طمع اغیار را برای تصاحب خاک کشور تحریک کردند.
 در دوره شاه عباس اول مناسبات وارد مرحله تازه تری شد و فرستاده‌ای از روسیه به نام واسیلچیكوف به ایران آمد و شاه عباس او را به همراهی سفرای خود ‌هادی بیگ و بوداق بیگ به روسیه اعزام كرد تا به روابط تجاری و نظامی دو كشور انسجام بخشد. در دوره شاه عباس دوم روابط دو کشور دچار چالش شد و برخی قزاق‌های روس در مرزهای ایران به دستبرد‌ها و شبیخون‌هایی دست زدند که واکنش خشمگینانه دربار صفوی را داشت و به مناسبات تجاری میان ایران و روسیه لطمه وارد کرد. در پی بر تخت نشستن پتر کبیر بر روسیه و تلاشی که وی برای تحقق آرمان ها و ایده های خود مبنی بر دستیابی روسیه بر آبهای آزاد داشت حمله به ایران مورد توجه او قرار گرفت.
 در آن زمان سلسله صفوی تحت زعامت شاه سلطان حسین به سرعت در سراشیبی سقوط و اضمحلال قرار گرفت و شرایط برای تجاوز روسیه به ایران مهیا بود. به همین واسطه . پتر در سال 1095 شمسی برای ارزیابی اوضاع ایران آرتمی ولینسكی را در پوشش سفارت، روانه‌ ایران كرد. گرچه گزارش وی، پتر را در تجاوز به سرزمین‌های ایران راسخ‌تر كرد، اما از تردیدهای او برای روبروی با دولت صفوی نکاست. بهانه یثر برای تهاجم به ایران با شورش لزگی‌ها و اقدام «خان خیوه» و خسارت فراوان جانی و مالی روس ها از این شوررش فراهم شد و وی، سیمون آورامف را برای هشدار به شاه ایران به اصفهان فرستاد. هنگامی كه آورامف به اصفهان رسید، چند ماه از بركناری شاه «سلطان حسین» از سلطنت و جلوس محمود افغان بر تخت شاهنشاهی ایران می‌گذشت. وقتی آورامف از شورش لزگی ها و اقدام خان خیوه به محمود شکایت کرد، شاه افغان پاسخ داد که اقتداری بر این مردمان ندارم و روس‌ها می‌بایست، خود محافظت از خود را به عهده گیرند.
 وی با این حرف جواز تجاوز روسیه به سرزمین‌های ایرانی را صادر کرد. پتر، پس از دریافت پاسخ محمود و تدارك نظامی كافی در اردیبهشت 1102 خورشیدی فرمان تهاجم به مرزهای ایران را داد و در پی فرمان تهاجم، روس‌ها از راه رودخانه «ولگا» خود را به دریای مازندران رسانده داغستان را اشغال كردند. دولت عثمانی نیز با بهره‎گیری از فرصت مناسبی كه در اثر ضعف و ناتوانی حكومت ایران به دست آورده بود، «شماخی» را اشغال و تهدید كرد كه اگر روس‎ها از «دربند» بگذرند، جنگ میان دو كشور غیر قابل اجتناب خواهد بود در این فرآیند، روس‎ها از حركت به آن سو، خودداری كرده و متوجه گیلان شدند. روس‎ها پس از تصرف رشت و شكست نیروهای محلی، جری‎تر شده و بادكوبه را نیز اشغال كردند. نزدیك بود بر سر اشغال شهر گنجه، دو كشور درگیر جنگ شوند كه سفیر فرانسه میانجی‎گری كرد و در این فرآیند در دوم تیر ماه 1103 عهدنامه‎ای میان دو دولت‎مزبور بسته شد. بر پایه‎آن، روسها و عثمانی‎ها بخش‎های بزرگی از ایران را میان خود تقسیم كردند. بدین ترتیب که سرزمین‎‎های واقع در خاور محل برخورد رودخانه‎های كورش (كوریاكورا) و ارس، به روس‎ها و سرزمین‎های واقع در بخش باختری، به عثمانی‎ها تعلق گرفت.


منبع:
با اقتباس از مطالب سایت تحلیلی خبر


::
:: مرتبط با: روسیه و ایران , بهائیت و روسیه ,
:: برچسب‌ها: بهائیت , بهاییت , روسیه , بهائیت و روسیه , استعمار روسیه , فرق باطل , بهائیت و استكبار , پیوند با استكبار , جاسوس روسیه , پرنس دالگوركی , احبا , یاران ایران , استعمار پیر , ادعا , امام مهدی , یاران , دشمن , جنگ نرم ,
نویسنده : ارشاد
تاریخ : یکشنبه 5 دی 1389