تبلیغات
بهائیت و روسیه - سایه روشن (تحلیل روابط چهارصد ساله ایران و روسیه) قسمت چهارم: دوره قاجار(2)
 
 


<-BlogDescription->

سایه روشن (تحلیل روابط چهارصد ساله ایران و روسیه) قسمت چهارم: دوره قاجار(2)
سایه روشن (تحلیل روابط چهارصد ساله ایران و روسیه) قسمت چهارم: دوره قاجار(2)

جنگهای ایران و روس

در بررسی زمینه ‏ی اثر قدرتهای خارجی و بازتاب داخلی آن در زمان فتحعلی شاه و بعد از او لازم است به جنگهای ایران و روس وعلل بروزآن بپردازیم. تا قبل از این جنگها گرجستان یکی ازمناطق تحت نفوذ و سلطه ‏ی ایران بود و سلسله‏ی باگراتیون از زمان ساسانیان براین خطه حکومت می‏کرد. [1] (عبدالرضا هوشنگ مهدوی،تاریخ روابط خارجی ایران ، از ابتدا صفویه تا پایان جنگ دوم جهانی - ص206 )

 
پس از درگذشت آراک لیخانپاد شاه گرجستان درسال 1798. م مطابق با 1213 ه. ق فرزندش گرگین خان جانشین او شد. دولت روس به بهانه‏ی قرضه‏هایی که به گرگین داده بود به اشغال تفلیس مبادرت ورزید و گرگین خان وخانواده ‏ی او را به سنپطرزبورگ تبعیدکرد و ژنرال سیسیانف را به فرمانداری کل گرجستان منصوب نمود. در 28 سپتامبر 1800 م ، گرگین خان تحت فشار روسها سندی را امضا نمود...........

ادامه مطلب


جنگهای ایران و روس

در بررسی زمینه ‏ی اثر قدرتهای خارجی و بازتاب داخلی آن در زمان فتحعلی شاه و بعد از او لازم است به جنگهای ایران و روس وعلل بروزآن بپردازیم. تا قبل از این جنگها گرجستان یکی ازمناطق تحت نفوذ و سلطه ‏ی ایران بود و سلسله‏ی باگراتیوناز زمان ساسانیان براین خطه حکومت می‏کرد. [1] (عبدالرضا هوشنگ مهدوی،تاریخ روابط خارجی ایران ، از ابتدا صفویه تا پایان جنگ دوم جهانی - ص206 ) پس از درگذشت آراک لیخانپاد شاه گرجستان درسال 1798. م مطابق با 1213 ه. ق فرزندش گرگین خان جانشین او شد. دولت روس به بهانه‏ی قرضه‏هایی که به گرگین داده بود به اشغال تفلیس مبادرت ورزید و گرگین خان وخانواده ‏ی او را به سنپطرزبورگ تبعیدکرد و ژنرال سیسیانف را به فرمانداری کل گرجستان منصوب نمود. در 28 سپتامبر 1800 م ، گرگین خان تحت فشار روسها سندی را امضا نمود که به موجب آن دست ازامارت گرجستان کشید واین ایالت زرخیز تحت سلطه‏ی امپراطور روس درآمد. [2]  (همان ص 206ص و 207) تنها نیروی مقاوم در این خطه سپاه کوچک پرنس الکساندر برادر گرگین خان بود که درکوههای قفقاز پناه گرفته و به نیروهای روس حمله می‏نمود. درسال 1801 م. او از فتحعلیشاه کمک خواست اما این کمک دیر به او رسید و نیروهای الکساندر شکست خورده تار و مار شدند. [3]  (همان)در همین هنگام شورشی در قره باغ به وقوع پیوست که برای سرکوب آن روسها سپاهی به سرکردگی لازارف مأمور نمودند. او در ماه شوال سال 1218 به شهرکنجه تعرض نمود ، مردم آن جارا قتل عام کرد و مساجد مسلمانان را باخاک یکسان نمود. [4] (جمیل قزانلو- جنگ ایران و روس 1827و 28- تهران-شركت مطبعه طلوع ،1314- ص4-5 و 19) پس از این حمله مردم گرجستان به فکر دولت متبوع پیشین خود افتادند و از پادشاه ایران کمک خواستند. « پادشاه ایران هم که گرجستان را حق ایران می‏دانست و از قتل عام گنجه هم برآشفته بود ، دعوت گرجیها را پذیرفت واین مسئله ناچار به جنگ ایران و روس منجر شد.» [5] .(همان)

جنگ های محلی بین ایران و روس از سال 1218 تا 1228 ه. ق مطابق با 1803 تا 1813 میلادی ادامه داشت. «نیت دولت ایران در این جنگها هم دفاع [از] مملکت بود وهم مبارزه با کفار.» [6] (همان) این جنگ ها نهایتا منجر به شکست سپاه ایران به فرماندهی عباس میرزا شد و فتحعلیشاه به ناچار تقاضای صلح کردکه به انعقاد قرارداد شوم وننگین گلستان انجامید. یکی از دلایل شکست ایران دراین جنگها اعتماد بیش از حد و امید بستن به دولتهای خارجی بود که با خیانت وقطع کمکهای انگلیس به ایران به علت عقده معاهده‏ی همکاری بین آنان و روس بر علیه ناپلئون به ظهور پیوست . » پس از عقب ‏نشینی ناپلئون از روسیه ، الکساندر اول در اکتبر 1812 مجددا قسمتی از نیروهای خود را به جبهه ‏ی قفقاز اعزام کرد و توانست شکست اصلاندوز را به قوای عباس میرزا وارد و سپس با کمک اوزلی [سفیرانگلستان در ایران] عهدنامه‏ی صلح گلستان را تحمیل نماید ». [7] (مهدوی- همان منبع - ص223) همین قدر کافیست بدانیم که براساس معاهده ‏ی گلستان نه تنها گرجستان بلکه در بند باکو ، شیروان ، گنجه ، شکی ، قره ‏باغ و قسمتی از طالش از دست ایران خارج شد و ایران از حق کشتیرانی در دریای خزر محروم گردید. در مقابل ، ایرانیها به این امید واهی بودند که پس از فتحعلیشاه ، روسیه عباس میرزا را به عنوان شاه ایران به رسمیت بشناسد. این جنگهای خانمان‏سوزآثاردهشتناکی نیز برداخل ایران برجای گذاشت که گوشه‏هایی از آن عبارتند از : طغیان یاغیان و گردن‏کشان خراسان ، یاغی شدن امیر بخارا وخان خیوه ، تجاوزات مکرر فیروز میرزا حکمران هرات . همچنین این شکستها عثمانیها را برانگیخت که ازضعف حکومت ایران سوء استفاده نمایند و در مناطق سرحدی به تجاوزاتی دست بزنند . ترکها یکبار دیگر به آذربایجان حمله کردند که درسال 1237 ه. ق عباس میرزا آنها را شکست داد [8] .(راوندی همان منبع ج2 ص 493)

.............::
:: مرتبط با: روسیه و ایران , فعالیت های جاسوسی ,
:: برچسب‌ها: بهائیت , بهاییت , روسیه , بهائیت و روسیه , استعمار روسیه , فرق باطل , بهائیت و استكبار , پیوند با استكبار , جاسوس روسیه , پرنس دالگوركی , احبا , یاران ایران , استعمار پیر , گینیاز دالگوركی , پرنس , جاسوس اسرار آمیز , تزار روس , فعالیت جاسوسی روسیه , سفیر روسیه و بهائیت , جنگهای ایران و روس , عهدنامه گلستان , عهد نامه ترکمانچای , گرگین خان , عباس میرزا , فتحعلی شاه ,
نویسنده : ارشاد
تاریخ : یکشنبه 19 دی 1389